Kørerberetning fra Skærbæk Gokart Center
Frederik “Fighter” Vestergaard Mortensen, fra Aars i Vesthimmerland, på 16 år deltager i år i Danmarks største roadracing klasse og mesterskab!
Nemlig Honda CRF150R Motard mesterskab. Som afvikles på 5 forskellige danske baner, fordelt på 8 løbsweekender med i alt 24 løb. Som afvikles under et samarbejde mellem Zenergy Racing og DMU. Der forventes at stille mellem 15-20 kører til start til de enkelte løb i denne klasse.
CRF150R klassen er vokset støt de seneste år og der er derfor også hård konkurrence og mange erfarne og hurtige kører at konkurrere med.
Frederik har tidligere deltaget i MiniGP-1 og MiniMotard Open som han blev samlet vinder af i henholdsvis 2023 og 2025.
I år har teamet så valgt at prøve kræfter med CRF150R mesterskabet. Så vinteren er gået med få indkøbt mc og få den bygget om fra cross til asfalt. Og ikke mindst fysisk træning.
Der blev kun tid til en enkelt træningsdag inden første løbsweekend. Da det tog længere tid end forventet at få mcen bygget færdig grundet mangel på dele.
Og da Frederik sidste år kom fra en velkendt 85cc 2-takt Yamaha til en nu, nybygget og u-testet 4-takt 150cc Honda, var der mange spørgsmål der skulle besvares inden der var ro i maven på det lille Team.
Første afdeling skulle afholdes på Skærbæk banen den 25+26 april. Her var der udsigt til nattetemperaturer ned til 0 grader og dags temperaturer på 7-10 grader og op til 10 meter i sekundet vind.
Ny type mc, minimal test, direkte ud og køre kvalifikation, kold vind og asfalt.
Alt i alt en kombination der kan give sommerfugle i maven på enhver racerkører og teamchef…
Lørdag løb 1:
Direkte ud i kvalifikation lørdag morgen. Frederik kvalificerede sig ind i A-løb (der findes A-B-C-D hvor A er hurtigst) til en 10 start plads. Lavede en god start og holdt sin placering gennem sving 1. Kæmpede sig så op på en meget flot 6 plads inden han kørte forbi målflaget.
Søndag løb 2:
Her blev kvalifikationen forbedret en smule hvilket gav en 8. startplads. Kom godt afsted med men blev “klemt” i første sving og blev sat tilbage på en 14. plads. Herfra blev der gået til stålet, og dem der kender Frederiks “flow” kørestil kunne tydeligt se at han var mere aggressiv i sin kørestil end normalt, og der blev sat overhalinger ind uden den mindste tøven. Han kæmpede sig igennem feltet op på en 3. plads, dog kiksede der et gearskift ved indgangen til langsiden og måtte aflevere 3. pladsen igen og tage til takke med en flot 4. plads forbi målflaget. Meget stærk præstation i det Skærbæk banen er notorisk svær at overhale på grundet sit flow layout og få bremsezoner.
Søndag Løb 3:
Igen 8. start plads og et løb hvor der blev kørt hårdt men fair. Med stor kamp blandt mange kører om de forskellige pladseringer. Frederik tog igen målflaget med en 4. plads og kvitterede ved at slå sin egen kvalifikationstid med næsten 0,7 sekund på en af de sidste omgange.
Alt i alt en rigtig god weekend. Ingen væsentlige mekaniske problemer, løbende forbedringer, og voksende tillid og tro på at den lille Honda med Frederik som pilot snart vil kæmpe med om top 3 resultater…
Det blev til en samlet 4. plads for weekenden.
Næste løbs weekend er i Asserballe i maj.





