Michael Jepsen Jensen vinder et storslået DM i Brovst
Foto: Lars Møller
Onsdag aften sikrede Michael Jepsen Jensen sig sin første guldmedalje ved det individuelle DM i speedway.
Det var spænding til det sidste, hvor favoritter og tidligere DM-vindere Anders Thomsen og Niels-Kristian Iversen, ligesom det unge stortalent Jonas Knudsen, kæmpede med i finalen.
Et stort tillykke til Michael Jepsen Jensen med guldet, Anders Thomsen med sølvet og Jonas Knudsen med bronzen.
Det var samtidig en stor aften for dansk speedway, der for første gang var med ved DIF DM-ugen med tilhørende TV-dækning.
Alle danskere kunne dermed deltage i den store speedway-fest hos Brovst Speedway Club, som afholdt et storslået arrangement for kørerne og publikum.
Klubben og dens mange frivillige har lagt en enorm indsats over de sidste mange måneder og leverede en helt igennem professionel afvikling af dette års DM.
Der har været en lang række detaljer, der skulle falde på plads, både som vært under DM-ugen uden for værtsbyen Aalborg og ikke mindst med TV-dækningen.
Derfor skal der også lyde et stort og anerkendende tak fra medlemmerne af DMU’s Hovedbestyrelse og hele Speedway Sportskommissionen for klubbens formidable indsats.