Til Speedway
Til forside

Podiepladser til danskerne ved Pinseløbet i Güstrow

Foto: Lars Schröer (LS-Photo)

Tekst: Jacqueline Seidlitz & oversat Søren Steno

Ved sommerlige temperaturer overværede 8.000 tilskuere et spændende opgør om den traditionsrige Pinsepokal i Güstrow. Kørere fra syv nationer havde taget imod invitationen fra MC Güstrow og kæmpede om det særlige Pinsepokal-trofæ, der er udformet som et baghjulstandhjul.

Med et perfekt maksimum sikrede den tidligere Grand Prix-kører Emil Sayfutdinov sig det flotte trofæ. Bag ham fulgte Villads Nagel, som i denne måned har et tætpakket løbsprogram. Alligevel ville den 19-årige kører fra Glumsø ikke gå glip af at repræsentere sin Bundesliga-klub. Villads tabte kun til Emil Sayfutdinov og Rasmus Jensen. Güstrow-banen er en af Villads’ favoritbaner, og han elsker den særlige atmosfære på stadion, hvor klubbens fans endnu en gang hyldede ham stort.

Vinderen af Pinsepokalen i 2013, Rasmus Jensen, fik en svær start på løbet med et nulpoint-heat. Undervejs forbedrede han dog sine resultater og sluttede samlet på 11 point, hvilket rakte til en flot tredjeplads.

Tæt på en podieplacering var Nicolai Heiselberg med flotte ni point, som sikrede ham en femteplads. Efter løbet ærgrede han sig især over sit andet heat, hvor han sluttede uden point. Ellers havde en plads på podiet været inden for rækkevidde. Alligevel var det et fremragende resultat, som han med rette kan være stolt af – særligt når man tager feltets styrke i betragtning.

Der skal lyde en særlig tak til Nicolai Heiselberg, som først fik opkaldet dagen før løbet om, hvorvidt han var klar til at stille op, efter at en anden kører havde meldt afbud på grund af sygdom. Som altid var han klar til at tage turen til Güstrow.

Dimitri Buch, der fredag aften stillede op for Güstrow Torros i 2. division og blev holdets topscorer, fik på baggrund af den flotte præstation muligheden for at deltage i Pinsepokalen og dermed præsentere sig foran et større publikum. Han kæmpede hårdt for hvert eneste point og fik samtidig samlet vigtig erfaring. Den 18-årige er et stort talent, som det bliver spændende at følge i de kommende år.

Efter de 20 ordinære heat ventede et særligt løb for de fire bedste kørere om Fritz-Suhrbier-Pokalen. Emil Sayfutdinov blev dog udelukket på grund af for sen frembringelse af reservecykel inden for tidsfristen. Dermed udviklede det sig til en dansk/tysk duel mellem Rasmus Jensen, Villads Nagel og Kai Huckenbeck. Alle tre leverede en intens kamp, hvor placeringerne skiftede flere gange undervejs. Til sidst kunne Rasmus Jensen køre først over målstregen foran Villads Nagel.