Kom i gang med at køre
På denne side finder du svar på spørgsmål vedrørende:
Hos DMU betaler du kun for dit dyreste licens. Det vil sige, at du sagtens kan købe flere licenser i løbet af en sæson uden de store omkostninger. Der er ingen ekstraomkostninger forbundet med køb af licens i DMU’s app. Hvis man ønsker at få printet og tilsendt et plastik licenskort er der et gebyr på 200 kr.
Køb medlemskab og licens 2023
Køb medlemskab og licens 2023
Husk at du først skal købe et gyldigt klubmedlemskab, inden du kan købe et kørerlicens.
Du kan købe klubmedlemskab i mange af DMU’s klubber her: https://shop.dmusport.dk/
Hvis din klub ikke er med på listen på onlineportalen, skal du tage kontakt til din klub for at købe medlemskab.
Med et gyldigt medlemskab kan du nu købe et kørerlicens via DMU’s medlemssystem under Licensbestilling: https://fs.dmusport.dk/log-ind
Hos DMU betaler du kun for dit dyreste licens. Det vil sige, at du sagtens kan købe flere licenser i løbet af en sæson uden de store omkostninger.
Du kan se/vise dit klub medlemskab og dine kører- og officiallicenser i DMU’s app. Hvis man ønsker at få printet og tilsendt et plastik licenskort er der et gebyr på 200 kr.
Få en prøvetur
Få en prøvetur
DMU’s klubber kan tilbyde prøvekørsler på deres baner.
Prøvekørsler i en lokal klub afhænger dog af klubbens baneanlæg og udstyr. Derfor bør man altid kontakte sin lokale klub for at høre nærmere om muligheden for at prøve motorsport.
Opstart i motorsporten i DMU
Opstart i DMU
Vil du starte med at dyrke motorsport i Danmarks Motor Union, skal følgende ting være på plads:
1. Først skal du finde den motorsportsgren, du gerne vil dyrke, og melde dig ind i en DMU-klub indenfor sportsgrenen:
Du kan købe medlemskab online hos mange af DMU’s klubber via dette link: https://shop.dmusport.dk/. Tag direkte kontakt til den DMU-klub, hvor du ønsker medlemskab, hvis den ikke er på listen i onlineshoppen.
2. Når du er meldt ind i en klub, kan du købe et kører-licens i DMU’s medlemssystem. Log in med dit licens-nummer og kodeord, som din klub har hjulpet dig med at oprette, og køber det rigtige licens under fanebladet Licensbestilling.
- Du kan se en oversigt over DMU’s licenser her eller læse mere under Licenser under de enkelte sportsgrene.
- Spørg din klub i forhold til at købe det rigtige licens.
Dit licens fungerer som et ”kørekort”, der skal fornys årligt, og du må ikke køre på DMU’s baner uden. Licenset gælder samtidig som en speciel ulykkesforsikring, der dækker ved alvorlige og varige skader.
DMU’s licens app
Her kan du læse om DMU’s licens app, hvor du kan logge ind vise dit licens til træning og løb.
Alder ved licenskøb
Vær opmærksom på, at licenspriserne i de forskellige aldersklasser fastsættes ud fra kørerens fødselsår. Det vil sige, at en kører allerede fra 1. januar anses for at have den alder, som vedkommende fylder i løbet af året – om det så er i januar eller december måned, at køreren har fødselsdag.
Tidligere aktiv i DMU
Tidligere aktiv i DMU
Når du én gang har været aktiv i DMU, så beholder du din profil og dit licensnummer i vores medlemsystem, selv hvis du holder pause i sporten i nogle år.
Du kan bruge medlemsystemets “glemt adgangskode” funktion eller kontakte DMU’s Sekretariat på dmu@dmusport.dk, hvis du oplever problemer med dit login.
DMU’s app
DMU’s app
Det kan vise sin licens på sin smartphone, både på iPhones og Android, ved at hente DMU’s nye app. Søg på ”Danmarks Motor Union” i Appstore og Googles Play Butik. Du kan også finde nyheder fra DMU i appen.
Du logger ind på appen med det samme login, som i DMU’s medlemssystem, som vil være dit licensnummer samt eget valgt kodeord. Du skal dog have købt et aktiv klubmedlemskab for at kunne logge på appen.
I appen kan du under fanen i bunden “Mine Kurser” gennemføre sikkerhedskurserne for de enkelte sportsgrene, som skal bestås, inden man kan købe licens. Testen fungerer generelt bedst via appen, hvis man tager testen via sin smartphone.
Muligheden for at få sin licens lige efter købet gennem en app sikrer, at man ikke skal vente på den i posten eller hente den i klubben.
Det er fortsat muligt at scanne sit vha. stregkoden, som er på licensen i appen. Det er også fortsat muligt at få trykt et licenskort mod et gebyr på 200 kr.
Vil du deltage i konkurrencer?
Vil du deltage i konkurrencer?
DMU’s licenser gælder både til træning og løb. Det er en god idé, at kigge på kriterierne for de enkelte sportsgrene i forhold til udstyr og evt. kørernumre og transpondere. Du kan finde alt relevant info under siderne for de enkelte sportsgrene her på hjemmesiden.
Tilmelding til konkurrencer i løbskalenderen
Tilmeld dig konkurrencer i DMU’s løbskalender
Med et gyldigt kørerlicens kan du nu tilmelde dig konkurrencer i DMU’s løbskalender.
Log in på https://loebskalender.dmusport.dk/ med dit licens-nummer og samme kodeord som i DMU’s medlemssystem. Sortér løbene efter den ønskede sportsgren og klik ind på de enkelte løb, hvor du har mulighed for at tilmelde dig.
Få licenser til flere sportsgrene
Få licenser til flere sportsgrene
Du skal købe en licens for hver sportsgren, som du dyrker under DMU.
Hos DMU betaler du kun for dit dyreste licens. Det vil sige, at du sagtens kan købe flere licenser i løbet af en sæson uden de store omkostninger. Har du allerede gyldigt DMU licens til en sportsgren, kan du tilkøbe ekstra licens(er) og kun betale differencen + 15 kr. i gebyr. Systemet udregner først prisen til allersidst i betalingsprocessen.
Du kan se/vise dine kører- og officiallicenser i DMU’s app. Vær opmærksom på, at du skal have et aktivt medlemskab i en DMU klub for at kunne logge på appen. Læs en guide her, hvordan du kommer i gang med DMU’s app. Hvis man ønsker at få printet og tilsendt et plastik licenskort er der et gebyr på 200 kr.
Kørernummer & nummerpladefarve til konkurrencer
Kørernummer
Du skal have et kørernummer, når du deltager i løb inden for:
Kørernumre til Motocross, Road Racing, SuperMoto og Aquabike kan nemt og hurtigt reserveres i DMU’s medlemssystem – (log in her), hvorefter det officielt bliver tilknyttet dit licensnummer.
Alle kørere har selv ansvaret for at få trykt mærker og skilte med eget kørernummer. Du kan spørge i din lokale klub, om nogen kan anbefale en lokal skiltefabrikant.
Nummerpladefarve
Farven på nummerpladen med dit kørernummer kan findes i reglementerne for de pågældende sportsgrene.
Transponder til konkurrencer
Transponder
Du skal have en elektronisk transponder til at registrere din kørsel på tid, når du deltager i løb inden for:
Der findes forskrevne modeller af transpondere til de forskellige sportsgrene. Læs mere om transpondere og bestilling ved at klikke på en af de fire valgmuligheder ovenover.
Kørsel i udlandet
Kørsel i udlandet
De Nordiske lande (Danmark, Norge, Sverige) har en samarbejdsaftale, der tillader skandinaviske kørere at deltage i FIM-godkendte løb og træninger hos hinanden på de nationale kørerlicenser.
Dit DMU-licens er også gyldigt i Europa til almindelige/lokale FIM-godkendte løb.
Skal du deltage i FIM’s Mesterskabsløb (EM & VM) samt International Meetings løb, kan du læse mere om kravene til yderligere FIM-licenser her.
Starttilladelse
Selvom der på ”bagsiden” af DMU’s kørerlicenser i appen er angivet en starttilladelse, ønsker nogle udenlandske løbsarrangører en starttilladelse som et dokument ved siden af licensen.
Du kan søge om starttilladelser digitalt via et ansøgningsskema.
Starttilladelsen er KUN gyldig sammen med et aktivt DMU licens.
Formularen kan dog IKKE bruges ifm. deltagelse i udenlandske ligaer i Speedway (her skal man fortsatte kontakte DMU på mail).
Samtidig er det fortsat ansøgerens ansvar:
- At have et gyldigt DMU licens for indeværende år.
- At sætte sig ind reglerne for de løb, man ønsker at deltage i.
- At deltage i løb indenfor FIM Europe samarbejdet mellem de officielle europæiske motorsportsforbund, hvor DMU licenset er gyldigt.
Ved jetski/aquabike gælder
Dit DMU-licens er gyldigt til alle UIM-løb i Europa.
Såfremt du vil deltage i EM og VM, kan du vælge at tegne et særskilt super-licens (SL). Der findes forskellige licenser afhængigt af, hvor mange internationale løb, du ønsker at deltage i. Læs mere her.
DMU’s ulykkesforsikring ved varige mén
Forsikringer i DMU
Som medlem af en forening under DMU er du dækket af en række forsikringer. Dog opfordrer vi, at du selv tegner en dækkende ulykkesforsikring gennem dit eget forsikringselskab, hvis du eller dit barn er medlem og dyrker motorsport.
Jeg mangler / har mistet mit licens
Jeg mangler / har mistet mit plastik licenskort
Hvis du har bestilt et plastik licenskort (som gøres ved at skrive en mail med bestillingen til dmu@dmusport.dk) kan det tage op til 14 dage, før din klub modtager dit plastik licenskort med posten (pris 200 kr.). Går der længere tid, kontakt venligst DMU på dmu@dmusport.dk.
Hvis dit fysiske licenskort bliver væk, skal du kontakte sekretariatet på dmu@dmusport.dk og bestille nyt. Det koster 200 kr. for et nyt licenskort.
Inden du modtager dit licens som plastickort fra klubben, kan du deltage i træning og DMU’s løb i Danmark på kvitteringen (som du får på email ved køb af dit licens). Husk derfor at oplyse din email i DMU’s medlemssystem.
Du kan også bruge DMU’s app, hvor dit licenskort er synligt automatisk, når du er logget ind.
DMCU og Ungdomsringen
DMCU
- DMCU kørere med gyldig DMCU licens kan træne på alle DMU baner, når der indløses medlemskab i en DMU klub. Kvittering/medlemskabsbevis for medlemskab af den pågældende DMU klub skal forevises sammen med DMCU kørerlicensen.
- DMU kørere kan træne på DMCU-baner, som har en gyldig banegodkendelse foretaget af DMU banesyn. DMU kørere er ikke forsikringsdækkede gennem deres DMU licens ved træning på DMCU-baner, der ikke er godkendte af DMU.
Ungdomsringen
Samarbejdsaftalen mellem DMU og Ungdomsringen kan findes som bilag i Alment Reglement.
Medlemsguide – kom godt i gang
Medlemsguide – kom godt i gang
DMU har lavet en medlemsguide med masser af nyttige informationer om at være medlem af DMU.
Måske du allerede ved det hele, men det kan være en stor hjælp for alle nye, at gøre dem opmærksom på guiden
Eller downloade Medlemsguiden samt et Velkomstbrev her i PDF
Starttilladelse
Starttilladelse
Selvom der på ”bagsiden” af DMU’s kørerlicenser i appen er angivet en starttilladelse, ønsker nogle udenlandske løbsarrangører en starttilladelse som et dokument ved siden af licensen.
Nedenfor kan du derfor finde link til den digitale ansøgningsblanket for starttilladelser.
Starttilladelsen er KUN gyldig sammen med et aktivt DMU licens.
Formularen kan dog IKKE bruges ifm. deltagelse i udenlandske ligaer i Speedway (her skal man fortsat kontakte DMU på mail).
Samtidig er det fortsat ansøgerens ansvar:
- At have et gyldigt DMU licens for indeværende år.
- At sætte sig ind reglerne for de løb, man ønsker at deltage i.
- At deltage i løb indenfor FIM Europe samarbejdet mellem de officielle europæiske motorsportsforbund, hvor DMU licenset er gyldigt.